מירב ינאי נגר - משרד עורכי דין
052-8572579
phone5, phone, contact, telephone, support, call
search5, search, magnifier, lookup, find
.
דף הבית >> מאמרים >> נדל"ן מגיל פנסיה
בעידן הנוכחי, העלייה בתוחלת החיים מציבה אתכם, הפורשים לגמלאות, במקום בו עם יציאתכם לפנסיה אתם רק מתחילים את החיים.

מרחב הזמן חושף אתכם להגשים חלומות, לצור, לבנות, להנות, להעז ולעשות את כל מה שלא אפשרתם לעצמכם במלוא העוצמה קודם לכן. אם בשל גידול ילדים, התחייבות לעבודה, מחסור בתזרים מזומנים ועוד סיבות מגוונות.

חלק מהשינויים הרווחים בגיל זה הינו בתחום הנדל"ן, כוון שעם קבלת הפנסיה נפתחות בפניכם אפשרויות שונות. אסביר,

יש כאלו שקבלו סכום כספי לא מבוטל עם יציאתם לפנסיה ומעוניינים להשקיע את ההון הכלכלי בנדל"ן לצורך הכנסה פאסיבית.

אחרים, מרגישים שהבית שבו הם מתגוררים ענק מדי לצרכיהם, כוון שהילדים כבר יצאו מהקן,  התחתנו ואין להם צורך בבית כל כך גדול ובמקום זאת, רוצים להשקיע את כספי הפנסיה יחד עם הכספים ממכירת הבית הגדול לרכישת 2 דירות קטנות במקום.

אחרים בהחלט, שעם קבלת כספי הפנסיה רוצים לעבור לדירה יותר מרווחת שגם הילדים והנכדים יוכלו לבוא, לשהות עמם בבית מעת לעת או באורח קבע.
או כאלו הצריכים דירה המותאמת לצרכים מיוחדים דווקא. ועכשיו, עם קבלת כספי הפנסיה יש ביכולתם לעשות זאת.

לא משנה מה הסיבה שבגללה אתם מעוניינים לעשות שינוי נדלנ"י עם כספי הפנסיה, משנה התוצאה- שתהיו מרוצים ממנה. ולא חלילה, שבעקבות כך ייגרם לכם עוול של ממש בדמות נכס בעייתי, אשר לכתחילה היה ניתן לבחון האם הוא טוב עבורכם.

לכן, צריך לחשוב ולתכנן את העסקה הנדל"נית לפני שיוצאים לדרך.

 הנה כמה עצות חשובות עבורכם במיוחד:
  1. מימון הרכישה - נא וודאו כי יש ברשותכם את ההון הכספי המתאים לרכישת הנכס הנדלנ"י ואל תתחייבו ליותר ממה שאתם באמת יכולים.
אין בעיה שתשימו את כל כספי הפנסיה שקיבלתם לטובת רכישת הנכס, אך בדקו קודם לכן שהנכס יהיה רווחי.

כלומר, שהוא יניב לכם הכנסה פאסיבית שבאמצעותה תוכלו לממש כל חלום, לחיות חיי רווחה, לדאוג לדור ההמשך ולא להיפך, שהנכס יהווה עבורכם עול כלכלי מדי חודש. הרי לא יצאתם לפנסיה כדי להכנס להתחייבויות מעיקות שאינן כלכליות.

אם הנכס אינו מיועד להשקעה, אלא למגוריכם וכספי הפנסיה אינם מספיקים לרכישת הנכס, שקלו לרכוש נכס פחות יקר או מימון חלק מהרכישה באמצעות משכנתא כפי שמוסבר בסעיף הבא.
  1. נטילת משכנתא- אפשר לקחת משכנתא לצורך מימון הרכישה, אך שמו לב! את מרבית ההון הכספי תצטרכו לגייס בעצמכם, כוון שהבנק לא ממהר לתת משכנתא לכל גיל ובכל תנאי.
בררו מראש בבנק, מה אחוז המימון שהוא מוכן להעניק לכם ובאלו תנאים, לפני שאתם מתחייבים בחוזה רכישה.

שמו לב, אם תחליטו לטול משכנתא, כדי לרכוש נכס בו תתגוררו והוא לא ישמש מקור להכנסה פאסיבית מוטב להשאיר סכום כספי למחייתכם, כמו שנאמר "לא להשים את כל הביצים בסל אחד".

כן, גם עם נטילת משכנתא עדיין אפשר לייצר הכנסה פאסיבית.

לצורך ההמחשה: נניח וקבלתם חצי מיליון שקלים עם יציאתכם לפנסיה ויש לכם הצעה לרכישת דירה בסכום של מיליון שקלים. הבנק מוכן לתת לכם משכנתא, בהחזר חודשי של 3,000 ₪ ושכירות של הדירה הנרכשת באזור עומדת על סכום של 4,000 ₪. למעשה יש לכם רווח של 1,000 ₪ מדי חודש המהווה הכנסה פאסיבית.
  1. מיקום הנכס- בחרתם נכס שמוצא חן בעינכם, הכל טוב ויפה. יש לבדוק האם הוא עונה על הפנטזיות או על הצרכים שלכם.
למה הכוונה? יש כאלו שחלומם לחיות על צלע הר מבודד, אבל עם כל הכבוד, כדאי שתבדקו האם זה נכון לכם בכלל? האם אתם רוצים להיות מבודדים או בחברת אנשים.

תנסו לחוש את המקום האם זה מקום שיהיה לכם נוח להתגורר בו? האם החברה מתאימה לכם שם? מה פלח האוכלוסיה המתגוררת במקום? האם קיימת נגישות למרכז קניות? מה עם תחבורה במקום? האם יש באזור מרכזים חברתיים, קופת חולים ועוד.

אם אתם לא מתכוונים להתגורר שם, כי זו דירה נוספת להשקעה תעברו כבר עכשיו לסעיף 5 (-:
  1. התאמה לקו הבריאות- בדקו עם עצמכם פנימה, האם הנכס מתאים ויתאים לכם גם בהמשך החיים.
אם בכוונתכם לגור במקום לטווח הרחוק, תשאלו את עצמכם, האם הנכס מתאים למצבכם הבריאותי הנוכחי ו/או האם הוא יתאים ליום בו המצב הבריאותי יתדרדר.

יש לבחון, האם נגישות לדירה אפשרית רק באמצעות מדרגות או שיש גם מעלית, האם המבנה מתוחזק כמו שצריך או שכבר עכשיו ניתן לגלות ליקויים שימנעו הגעה בטוחה וישירה לנכס, האם קיים מרכז רפואי בקרבת מקום, קופת חולים וכדומה.

כמובן שתמיד אפשר למכור שוב ולרכוש דירה אחרת במקום, אבל בדכ' אנשים לא עושים זאת בקלות. מה גם, שכל מכירה ורכישה של נדל"ן, כרוכה לעיתים בחיוב מס לרשויות והוצאות נלוות שונות כמוסבר בהמשך, כך שאולי תגלו שזה לא כלכלי עבורכם ולבסוף תשארו עם נכס שבכלל לא מתאים לצרכים שלכם.
  1. דירה להשקעה- זו למעשה דירה שגם לה צריך לתת תשומת לב ומחשבה.
הדירה הזו עלולה להעסיק אתכם יום ולילה, אם בשל דיירים שיתגוררו בה, תיקונים, דרישות עירוניות וכל מיני.

רצוי שזו תהיה דירה בקרבת מקום מגוריכם, כך תוכלו לבקר ולבדוק את הנכס בתדירות יותר גבוהה או לחילופין, לדאוג שמישהו יעשה עבורכם את העבודה הנ"ל. קחו בחשבון, ששירות של מישהו כזה באופן קבוע, ככל הנראה יהיה כרוך בהוצאה כספית...

אל תחפשו מטלות שיכבידו על חייכם בשלב זה בו כל רצונכם לחיות ברווחה ובנוחות.
  1. ליווי משפטי- רצוי לשכור את שירותיו של עו"ד העוסק בתחום הנדל"ן בלבד, כדי שילווה אתכם לאורך העסקה. נכון, יש הרבה עו"ד מקצועיים וטובים, דבר שמקשה על קבלת ההחלטה במי לבחור.
 המלצתי, תבחרו עו"ד שאתם מתחברים לאישיות שלו, קשוב אליכם ומבין את הצרכים שלכם, זמין, נותן הסברים בנוגע לעסקה ומסביר לכם פנים (-:
 
  1. תמצית מידע על הנכס- עוד לפני שאתם שוכרים את שירותיו של עו"ד מקצועי בנדל"ן אני ממליצה להוציא נסח טאבו.
 זהו למעשה תמצית הרישום של הנכס, אשר ייתן לכם אינדיקציה האם בכלל כדאי לנהל משא ומתן לרכישתו.

בנסח תוכלו לקבל מידע רב אודות מצב הזכויות בנכס כגון- גודלו, מיקומו, עיקולים, צווים, הערות אזהרה ומשכנתאות המוטלים על הנכס, האם מי שמציגים עצמם כבעלי הזכויות החוקיים במקרקעין אכן רשומים ככאלה ועוד מידע חיוני ראשוני.

לנוחיותכם מצ"ב לינק לאתר של לשכת רישום מקרקעין, בעלות סמלית תוכלו להנפיק נסח טאבו עדכני ולקבלו למייל באופן מיידי למייל.

 https://www.gov.il/he/service/land_registration_extract
  1. מכלול ההוצאות- יש לבחון את ההוצאות הכרוכות בעסקת מקרקעין, לא רק מההיבט של שווי העסקה, אלא גם מבחינת ההוצאות הנלוות כגון- מס שמוטל על העסקה, היטלים, שמאות, אגרות, שכ"ט עו"ד, מתווך. במילים אחרות, האם היא כדאית עבורכם יחד עם כל ההוצאות הנלוות לה.
 עו"ד העוסק בתחום הנדל"ן יוכל לתת לכם מידע מדוייק גם בנושא ההוצאות הנלוות לעסקה. 

 
לסיכום- בדיקות והכנות מקדמיות יועילו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם, עשו זאת בתבונה ושיהיה בהצלחה.
 

נדל"ן מגיל פנסיה